Dükkan Dekorasyonu

Elektrik ve Dekorasyon ekibi olarak hizmet vermekteyiz.

Aydınlatma ihtiyacı ,insanoğlunun yaratıldığı ve varolduğu günden bugüne kadar sürekli bir ihtiyaç olmuştur. Çünkü insanoğlunun yaşam ve aktivasyonları havanın kararması ile değil uykusu gelince sonra eriyor. Doğal olarak Ateşin, gazın, petrolün,elektriğin, ampulün vs. icadından öncede insanoğlunun aydınlatma ihtiyacından bahsetmek çokta abes olmaz. Ancak insanoğlunun Sosyal gelişimi ile artan bu ihtiyaçları doğrultusunda Aydınlatma gereçleri de yukarıda bahsettiğimiz üzere çeşitli dönemlerde ve çeşitli şekillerde mucitlerin çalışmaları ile paralel olarak gelişim göstermiştir. Edison´un hala da dünyanın varolşunudan bu yana en büyük icatlarından sayılan elektrik ampulünü bulması ile insanoğlunun yaşamında zaten gereklilik arzeden Aydınlatma ihtiyacı günümüze kadar gelişerek çeşitli şekillerde ve akkor ve gazlar kullanılarak alternatif aydınlatma sistemleri ortaya çıkmıştır.
 
Özellikle Eğlence Alışveriş merkezlerinin yoğun olarak kullandığı ancak yavavş yavaş Kişisel aydınlatma konusunda da yaygınlaşan Neon Aydınlatmalar, çalışma sistemi olarak şöyledir. Sıvı hale getirilmiş havadan Oksijen elde edilir. Oksijen Asal gazların ikinci elemanıdır. Sıralamaya sokacak olursak Helyumdan sonra gelir.  Neon Işık, havanın basınç altına alınmas ile önce sıvı hale getirilir ve sonrada buharlaştırılır. Bu durumda havayı oluşturan gazların ayrıştırılması sağlanır. Buharlaştırma yolu ile ayrıştırılan Neon gazı iki elektrotundan hava geçiren Cam bir tüp içerisine doldurulur. Böylece Cam tüp uçlarında bulunan iletkenlere elektrik akımı uygulandığında Cam tüp içerisinde bulunan Neon gazı iletkenliği ile göz alıcı bir kızarıklığa dönüşür.  Bu Neon gazı içerisine birkaç damla civa katıldığı zaman kırmızı Neon ışığı Mavi bir Neon ışığına dönüşür. Başka yollarla da değişik renkler elde edilebilir.
 
Günümüz Aydınlatma ve Işık Sistemlerinde, özellikle Reklam Işıklandırmalarında yoğun olarak kullanılan Neon, helyum ile karıştırıldığında çok hoş ve çekici bir Kırmızı ışık verir. Ancak bu ışığın sebebi Neon´un varlığıdır. Çünkü Helyum´un ışığa dönüşmek gibi bir yetisi bulunmamaktadır.
 
Neon Lambaların verdiği Işık çok parlak olduğundan dolayı sisli ve uygun olmayan hava koşullarında gayet rahat görüebilir ve dikkat çeker. Ayrıca Neon gün ışığında bile net olarak farkedilir ve dikkat çeker.  Kullanım alanları sadece Reklam ve Eğlence sektörü olmakla kalmayıp günümüzde birçok alanda yoğun talep görmektedir.

Aydınlatma ihtiyacı ,insanoğlunun yaratıldığı ve varolduğu günden bugüne kadar sürekli bir ihtiyaç olmuştur.

Sayfamızı Paylaşın